Fahir ilkel ilköğretim okulu
wpid-20141023_104057.jpg

1453 Panoroma Müzesi, Türk Kültür Evleri ve Miniatürk Gezisi

Fahir İlkel İlk-Orta Okulu olarak tarihimizi, kültürümüzü, Anadolu ve Dünya’daki bizlere miras bırakılan eserleri inceledik,...
23/10/14 - 6:17 Yorum sayisi 0(0)
10009430_10152253292565513_1705039499_n

FMV Işık okullarını ziyaretimiz…

FMV IŞIK OKULLARI’ nın daveti üzerine, bir grup Öğrencimiz, Beden Eğitimi Öğretmenimiz Mehmet GÖKCÜK liderliğinde...
09/03/14 - 10:30 Yorum sayisi 0(0)
IMG_1222

Masa Tenisi Takımımız İLÇE 2.’Sİ

İlçemizde düzenlenen Masa Tenisi Turnuvasında Okul Masa Tenisi Takımımız küçükler kategorisinde kız ve erkeklerde ilçe...
22/01/14 - 10:49 Yorum sayisi 0(0)

2011-2012 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Konuşması

Kategori: HaberlerEklenme Tarihi: Kas 11th, 2011Ekleyen:

Sevgili Öğretmenlerim, Değerli Veliler ve Gözümüzün Bebeği Öğrencilerim, 2011 – 2012 Eğitim ve Öğretim yılı hepinize hayırlı olsun…

Değerli öğrencilerim.

Sizleri sağlıklı ve mutlu olarak aramızda görmekten büyük sevinç duyuyuyoruz. Yeni şeyler öğrenecek yaparak ve yaşayarak bu bilgileri pekiştireceksiniz. Bu süreçte yaşadığınız sorunları öğretmenlerinizle paylaştığınızda, size dağlar kadar büyük gelen o sorunların nasıl küçüleceğini görecek ve daha mutlu olacaksınız. Gelecekte, kazandığınız deneyimler sizin mutlu bir birey olmanıza yardımcı olacaktır. Bazen dersleriniz sıkıcı gelebilir. O zaman dikkatiniz ve ilginizle bu dersler eğlenceli hale gelecektir.
Bizler her zaman sizlere önerilerde bulunmaktan çok hoşlanırız. Fazla vaktinizi almadan, canınızı sıkmadan size bu yıl için altı anahtar sunmak isterim. İşte sizlere her kapıyı açacak altı altın anahtar….

Her şey insanla ve insanda başlar. Bu yüzden kendinizi tanıyın. Kendinize ve gücünüze güvenin ve hedeflerinizde kararlı olun.
İnsan yaşamı doğumdan ölüme kadar, baştan sona değişimlerle doludur. Değişim kaçınılmaz, ürkütücü, bir o kadar da heyecan vericidir. Gelişim ise tamamen sizin elinizdedir. Kısacası değişim ve gelişime açık olunuz.
Duygu, düşünce ve davranışlarınızda olumlu olmaya karar verin. Çünkü duygu ve düşüncelerle içte, ruhunuzda başlayan dinginlik, olumluluk, davranışlarınızla dışa vurulacak ve etkisiyle çevrenize yayılacaktır.
İletişim ve etkileşime açık olun. Bir güler yüz, sevgiyle söylenen olumlu bir sözün gücü kadar büyük hiçbir şey olamaz. Denize atılan bir taş gibi halka halka etkisini uzaklara, daha uzaklara taşır. Olumlu bir insan, etkili bir iletişim, olumlu bin insan, onbin insan.. Milyonlarca olumlu insan ve barışcıl bir dünya…

Yeryüzündeki tek ölümsüz zamandır. Sizler ölümsüzlüğü ancak ona hükmederek, yaratıcılığınızla, arkanızda izler bırakarak gerçekleştirebilirsiniz. Öyleyse Planlı olun ve zamana siz hükmederek pek çok güzel şeyi kısa zamanda gerçekleştirebilirsiniz. Plansız yola çıkarak zamanın çarkında öğütülmeyiniz. Zamanın kölesi değil efendisi olunuz.

Geleceğinizi tahmin edemiyorsanız, o zaman geleceğinizi yaratın. Unutmayın nereye gideceğinizi rüzgârın yönü değil, sizin yelkeni nasıl kullandığınız belirler. Hedefiniz aya ulaşmak olsun. Ulaşamasanız da ne çıkar; düştüğünüz yer bir yığın yıldız kümesinin ortası olacaktır. Ne aradığınızı bilmezseniz, ne bulduğunuzu anlayamazsınız. Çıtanızı yüksek tutun ve kendinize her zaman yüksek hedefler koyunuz.

Değerli öğretmen arkadaşlarım.
Büyük önderimiz Atatürk 1927 de bir konuşmasında “ Öğretmenler her fırsattan yararlanarak halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk da, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutan bir varlıktan ibaret olmadığını anlamalıdır.” Diyerek bir yöntemi işaret etmiştir. İşbirliğinde adımın kim tarafından atılması gerektiğini vurgulamış bunun yanında da halkın bu adımı iyi değerlendirmesini, gereken özenin ve saygının öğretmene gösterilmesini ifade etmiştir. Edebali, Osman Gazi’ ye “Yükün ağır, işin çetin, gücün kula bağlı” demişti. Bütün yıl boyunca yorulmadan çalışacak olan siz meslektaşlarıma yürekten başarılar diliyorum.

Kıymetli veliler.

Ünlü düşünür J. J. Rousseau “ Çocuğunuza hiçbir şekilde sözle ders vermeyiniz; o ancak derslerin tecrübelerini almalıdır. Ona hiçbir türde ceza uygulamayınız. Çünkü o, kabahatin ne olduğunu bilmez; ona asla af dilettirmeyiniz, çünkü sizi incitmesini de bilmez” diyerek bilgiyi soyut düzeyde vermek yerine yaşatarak öğretmenin önemini vurgulamıştır. Anne, babalardan  isteğimiz, çocukların tek besin kaynağı olan gösterecekleri sevgi ve ilginin hatırlanmasıdır.

Hedefimiz öğrencilerimizi; devletine, şehit kanıyla sulanmış ay yıldızlı Bayrağına ve tarihin şahidi eşsiz Milletine sevgiyle bağlı, ahlaklı, insana ve doğaya saygılı, bilgiye ulaşmayı öğrenmiş ve öğrendiklerini hayata geçirebilen, yaşadığı sorunlarla baş edebilen, başkalarının farklılıklarını hoşgörüyle karşılayabilen ve geleceğe her zaman umutla bakabilen bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmaktır.

Bu umutlarla gelecek nesillerimiz ve Büyük Türkiye için yorulmadan çalışanların her birine ayrı ayrı selam olsun der hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım.

Yorum Yap

Ana Sayfa